Loading...
FİGARO GOES JAZZ
Boğaziçi Üniversitesi, Albert Long Hall, 7 Mart 2018

Mozart’ın aşk, tutku, hırs, sadakatsizlik, iktidar, entrika gibi evrensel konuları ele aldığı Figaro’nun Düğünü operasının, Alman rejisör Daniel Grosse Boymann tarafından, konusu günümüze adapte edilerek yorumlanan bu versiyonunda müzikler, piyanist ve besteci Sabri Tuluğ Tırpan’ın –zaman zaman klasik yorumlara da yer veren- caz düzenlemelerinden oluşuyor. İlk kez 2004’te Klagenfurt ORF Tiyatrosu tarafından sahnelenen ve büyük ses getiren Figaro Goes Jazz, Mozart’ın o dönemde ele aldığı konuların, hâlâ nasıl da gündemde olduğunu gözler önüne seriyor.

1970 İstanbul doğumlu Sabri Tuluğ Tırpan önce Bilkent Üniversitesi’nde sonra Viyana Konservatuvarı ve Viyana Akademisi'nde öğrenim gördü. Besteci Jorge Sánchez-Chiong, saksofoncu Nicolas Simion, kemancı Patricia Kopatchinskaja, kemancı Tomo Keller, kemancı Daniel Pergamenchikov, Kristiane Kaiser ile ortak çalışmaları oldu. Orkestra eserleri yanı sıra, müzikaller, tiyatro oyunları ve filmler için ödül kazanan besteler yazdı. Ayrıca My Red Color, My Green Color ve My Blue Color adlı üç albümde diğer bestelerini kaydetti.

SABRİ TULUĞ TIRPAN (piyano ve yönetim) VOLKAN HÜRSEVER (kontrbas) NEDİM RUACAN (davul) SERAN BİLGİ (soprano) GÜVENÇ DAĞÜSTÜN (bariton)

PROGRAM
D. G. Boymann - S. T. Tırpan: Figaro Goes Jazz
Açılış
Oyun (Frank)
Kimim Ben? (Michael)
Sao Paulo (Frank)
İntikam Tatlıdır (Viktor)
Söyle (Linda)
Gözlerinde (Michael)
Erkek Eksik Burada (Susanna)
Ara Müzik
Şef Benim (Philipp)
Görüyorum (Linda)
N’Olur Bana Dön (Barbara)
Tuttuğumu Koparırım (Marion)
Kendimi Tanıyamıyorum (Susanna)
Lanet Olası Kadınlar (Frank, Linda, Barbara)
Final

Boğaziçi Üniversitesi, Albert Long Hall, 7 Mart 2018

Yorumlar

Blog Post

Post a reply
1092 views

- of 0

Reply to this discussion

You cannot edit posts or make replies: You should be logged in before you can post.